wtorek, 17 listopada 2009

Europa a kara śmierci

Dziś kara śmierci nie obowiązuje już prawie w żadnym kraju Europy, z wyjątkiem Białorusi (gdzie jest orzekana i wykonywana), Rosji (zawieszenie) i Łotwy (KŚ grozi tylko za zdradę i przestępstwa wojenne).

BIAŁORUŚ:

Białoruś jest obecnie jedynym krajem europejskim gdzie zasądza się i wykonuje karę śmierci. Egzekucje odbywają się przez rozstrzelanie pojedynczym strzałem w tył głowy. Wyroki wykonuje się w Areszcie Śledczym w Mińsku, gdzie znajdują się też cele śmierci. Miejsca pochówku skazańców są objęte tajemnicą państwową, rodziny skazanych informuje się tylko o samym fakcie wykonania wyroku. Główne przestępstwa, za które grozi wyrok pozbawienia życia to m. in.: akt agresji przeciw państwu, zabójstwo dyplomaty, międzynarodowy terroryzm, ludobójstwo oraz sabotaż. 

ROSJA:

Rosja nie zniosła oficjalnie kary śmierci, ale obowiązuje w niej od pewnego czasu moratorium, czyli zawieszenie. Ostatni wyrok wykonano 2 sierpnia 1996 roku przez rozstrzelanie. Między rokiem 1962 a 1990 w okresie istnienia ZSRR stracono ok. 21 tysięcy ludzi, w tym 3000 tylko w samym roku 1962 za przestępstwa o charakterze gospodarczym.

ŁOTWA:

Łotwa zniosła KŚ za morderstwo 15 kwietnia 1999, ale, jako jedny kraj UE, utrzymuje ją za zdradę i przestępstwa popełnione w czasie wojny. Ostatni wyrok wykonano w styczniu 1996.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz